Bezpieczeństwo podczas kąpieli – poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych

Korzystanie z łazienki przez osoby niepełnosprawne staje się możliwe dzięki zagwarantowaniu odpowiedniej przestrzeni manewrowej oraz zadbaniu o właściwe wyposażenie. Bezpieczeństwo natomiast zapewnia wprowadzenie odpowiednich uchwytów i poręczy, a także solidne ich przytwierdzenie na konkretnej wysokości.

Bezpieczna łazienka bez barier

Uchwyty i poręcze stanowią niezbędne wyposażenie łazienek dla osób niepełnosprawnych. Mają na celu ułatwienie poruszania się po wnętrzu oraz umożliwiają wykonanie czynności zarówno fizjologicznych, jak i higienicznych. Właśnie dlatego powinny być zamontowane przy toalecie, przy umywalce, pod prysznicem. Przyjmuje się, że uchwyty bądź poręcze muszą być zainstalowane na wysokości 80-85 cm od podłoża, co stanowi uniwersalne wskazanie i dostosowane jest do potrzeb większości osób niepełnosprawnych. Jaki model wybrać?

Dostępnych jest kilka wariantów zarówno w zakresie kształtów, jak i wymiarów, w tym:

prosty– najbardziej uniwersalny, montowany do ściany w dwóch punktach. Sprawdza się przede wszystkim w kabinie
prysznicowej oraz przy wannie.
uchylny – montowany do podłogi lub wariant ścienny, umożliwiający wsparcie przy korzystaniu z toalety. Przypomina
kształtem wydłużoną literę „U” , a niektóre modele posiadają wieszak, np. na torebkę lub plecak bądź dodatkowy uchwyt
na papier toaletowy
umywalkowy– przytwierdzany do ściany przy umywalce.
poziomo-pionowy „L” – mocowany do ściany, bardzo dobrze nadający się pod prysznic oraz w wariancie
prysznicowo-wannowym.
ścienno-podłogowy– mocowany głównie przy toaletach oraz umywalkach, itp.

Materiał na uchwyt

Poręcze muszą być wykonane z solidnego materiału, a najlepiej sprawdza się w środowisku łazienkowym stal nierdzewna. Odznacza się bowiem odpornością na trudne warunki, w szczególności wysoką wilgotność stale utrzymującą się w pomieszczeniu. Niektóre modele posiadają elementy wykonane z tworzywa, które sprawiają, że użytkownik nie musi dotykać zimnego metalu, a może oprzeć dłonie na elementach z tworzywa. Dostępne są także modele w wersji malowanej proszkowo.