Innowacje dla osób niepełnosprawnych

Codzienne pokonywanie przeszkód

Dla osób poruszających się wózku inwalidzkim zamknięte przestrzenie mogą stanowić nie lada wyzwanie. Nierówności powierzchni, stopnie, progi czy wąskie przejścia – z tym muszą zmagać się osoby niepełnosprawne. Szczególnie odnosi się to do starszego budownictwa, gdzie przy dużej ilości schodów oraz wysokich progów brakuje wind i poręczy, a mieszkania często podzielone są na małe pokoje i ciasne korytarze. Społeczeństwo zaczęło jednak coraz bardziej dostrzegać potrzeby osób o zmniejszonej sprawności ruchowej, niedosłyszących oraz niedowidzących wprowadzając innowacyjne rozwiązania.

Dostosowanie przestrzeni

Innowacje dla niepełnosprawnych, które zyskują na popularności wiążą się z dostosowywaniem przestrzeni do potrzeb takich osób. Usuwa się wszelkie czynniki mogące spowodować narażenie zdrowia na przykład poprzez potknięcie się i upadek czy zderzenie się z przedmiotami. Współcześnie buduje się też bardziej przestrzenne pokoje. Na ulicach natomiast już od dawna stosuje się różne udogodnienia, takie jak sygnały dźwiękowe na przejściach dla pieszych czy specjalne wypustki na chodniku informujące o zbliżaniu się do krawędzi ulicy. My skupimy się jednak na innowacjach, które współcześnie mają zastosowanie na przykład w prywatnych mieszkaniach.

Podłogi

To zdecydowanie kluczowa kwestia, ponieważ eliminując nierówności i zbędne progi oraz wybierając podłoże zapewniające dobrą przyczepność możemy znacznie zwiększyć komfort osoby niepełnosprawnej. Obecnie jednych z innowacyjnych i popularnych rozwiązań jest położenie jednego rodzaju podłoża w całym mieszkaniu, by uniknąć wstawiania progów. Pozbycie się ich jest szczególnie ważne w łazience – pod prysznicem, gdyż mogłyby utrudnić swobodne wejście do niego oraz stwarzać ryzyko pośliźnięcia się.

Meble

Aby osoba niepełnosprawna miała łatwy dostęp do pochowanych przedmiotów i łatwość w poruszaniu się, należy wybrać zestaw mebli dostosowanych wysokością do właściciela. Półki na odpowiedniej wysokości wyeliminują konieczność schylania się. Innowacją, którą warto zastosować jest również szafa cargo, czyli z wysuwanymi półkami. Dzięki temu nie będzie trudności w dosięgnięciu do schowanych rzeczy. Ponadto, nie należy zapominać o poręczach, na których można się wesprzeć. Szczególnie przydatne będą na przykład w łazience.