Przestrzeń publiczna
Polskie społeczeństwo w ponad dziesięciu procentach składa się z osób niepełnosprawnych, którym należy się taki sam komfort życia, jak osobom sprawnym. W związku z tym w przestrzeni publicznej powinno zapewniać się warunki, w jakich będą mogły funkcjonować osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W zamkniętych przestrzeniach należy zadbać o usunięcie wszelkich barier utrudniających poruszanie się.
W szczególności odnosi się to do toalety, ponieważ jest to miejsce, z którego każdy z nas musi korzystać kilka razy dziennie. Kwestia dostosowania toalet publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich jest również określona w prawie budowlanym.
Powierzchnia manewrowa
Niezależnie czy będziesz projektował toaletę na prywatny użytek, czy publiczny, przed przystąpieniem do jego wykonania powinieneś uzyskać kilka istotnych informacji. Ważne jest na przykład poznanie zakresu ruchów osób niepełnosprawnych czy też wymiarów wózków inwalidzkich. Osoby korzystające z toalety powinny mieć zapewnioną przestrzeń manewrową o wymiarach minimum 150x150cm, w której polu nie znajdują się żadne meble czy urządzenia, takie jak sedes.
Drzwi wejściowe
Pierwszą przeszkodą na drodze osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim mogą być drzwi wejściowe. Nie mogą być zbyt wąskie – minimalna szerokość wynosi 0,9m. Istotne jest również, by nie były zbyt ciężkie, ponieważ mogą wtedy sprawiać problem z otwarciem i przedostaniem się do środka pomieszczenia.
Zainstalowana klamka powinna być pozbawiona ostrych krawędzi i łatwa w trzymaniu. Przeszkodę, o którą również należy zadbać jest próg. Jeśli nie ma możliwości usunięcia go, warto zastosować listwy podprogowe, które wyrównają różnicę w poziomach i ułatwią przejazd wózka.
W zasięgu ręki
Osoby poruszające się na wózku powinny mieć nie tylko swobodę manewrowania nim, ale również urządzenia umieszczone w zasięgu wzroku i dotyku. Chodzi tutaj o umywalkę, dozownik do mydła czy pojemnik na ręczniki papierowe.
W pomieszczeniu powinny znajdować się uchwyty i poręcze, szczególnie przy misce ustępowej. Na rynku dostępne są poręcze ruchome bądź stałe, które montuje się poziomo lub pionowo – należy wybrać wariant, który w wybranym miejscu zapewni największy komfort użytkowania wybranego urządzenia.