Remont pomieszczenia w celu zaaranżowania go na łazienkę dla osób niepełnosprawnych wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów. Wszystkie one sprowadzają się do zagwarantowania bezpieczeństwa osobie, korzystającej z takiej toalety. Dlatego bardzo ważne jest, aby koncepcja modernizowanego pomieszczenia była przemyślana, a materiały wykorzystane do jej realizacji solidne.
Przy modernizacji łazienki dla niepełnosprawnych zwróć uwagę przede wszystkim na:
Zapewnienie przestrzeni manewrowej!
Konieczne jest stworzenie przestrzeni manewrowej o powierzchni 150×150 cm. Przy modernizacji łazienki dla niepełnosprawnych to niezbędne, aby umożliwić korzystającym z tej przestrzeni samodzielne użytkowanie. Bez zapewnienia takiej ilości miejsca osoba na wózku inwalidzkim ma utrudnione poruszanie się po pomieszczeniu.
Zagwarantowanie łatwego dostępu!
Ogromne znaczenie ma zapewnienie swobodnego dostępu do toalety i łazienki dla niepełnosprawnych. Przestrzeń przed wejściem powinna umożliwia wjechanie wózkiem inwalidzkim – oznacza to wprowadzenie łagodnego podjazdu (chyba, że do toalety nie prowadzą schody), a także zagwarantowanie odpowiednich drzwi – o minimalnej szerokości 0,9 m i pozbawione progów.
Zamontowanie odpowiednio armatury!
Misa toaletowa i umywalkowa muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, aby osoba niepełnosprawna (także na wózku inwalidzkim) mogła swobodnie z nich korzystać. Istotne jest także oddalenie miski WC od ściany tylnej o co najmniej 70 cm, a przy umywalkach konieczne jest zagwarantowanie wolnej przestrzeni pod nią. W przypadku wyposażenia modernizowanej łazienki dla niepełnosprawnych w wannę, musi być ona wyposażona w otwierane drzwiczki i siedzisko. W przypadku montażu prysznica należy unikać wysokich progów i głębokich brodzików oraz zamontować siedzisko prysznicowe.
Zainstalowanie uchwytów pomocniczych!
Elementami wspierającymi przemieszczanie się po łazience dla niepełnosprawnych są specjalne uchwyty. Poręcze mają zróżnicowane długości oraz odmienne średnice rur. Muszą być zainstalowane przy umywalkach, toaletach oraz wannach i prysznicach. Istotne znaczenie ma wysokość montażu, która jest uzależniona od wielkości samej armatury.