Zaaranżowanie bezpiecznej oraz komfortowej przestrzeni pokoju kąpielowego wymaga znajomości potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników. Jest to trudniejsze i wymaga więcej uwagi, gdy chodzi o niezbędne wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych. Konieczne jest zwrócenie uwagi na przepisy prawa i normy budowlane w tym względzie, nie rezygnując przy tym z estetyki wnętrza.
Strefa kąpielowa
Zalecanym rozwiązaniem jako niezbędne wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych jest zastosowanie w strefie kąpielowej prysznica. Natrysk powinien mieć bezprogowy brodzik o minimalnej powierzchni 90×90 cm. Konieczne jest zamontowanie siedziska prysznicowego, które musi znaleźć się na wysokości 45-50 cm, na bocznej ścianie względem baterii prysznicowej. Istotne znaczenie ma także zagwarantowanie odpowiedniego podłoża o właściwościach antypoślizgowych. Konieczne jest zamontowanie odpowiednich uchwytów bezpieczeństwa.
Strefa umywalkowa
Niezbędnym elementem wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych jest też umywalka. Jej osadzenie powinno umożliwiać swobodne korzystanie przez użytkownika,co oznacza,że musi znajdować się na wysokości ok. 80cm. Sama umywalka powinna mieć szerokość 60 cm, a nad nią należy zamocować lustro z możliwością pochylania. Istotnym elementem strefy są uchwyty bezpieczeństwa, które powinny znajdować się na tej samej wysokości, co umywalka.
Strefa toaletowa
Najważniejszym elementem tego pola jest misa WC. Powinna zostać zainstalowana tak, aby zagwarantować przynajmniej minimalne pole manewrowe o wielkości 150x150cm. Daje to możliwość swobodnego poruszania się na wózku inwalidzkim. Ponadto należy zamontować w pobliżu misy–po obu jej stronach–uchwyty bezpieczeństwa na wysokości 75-80 cm, z czego jeden musi być podnoszony.
Oprócz zaopatrzenia strefy toaletowej, umywalkowej i kąpielowej w niezbędnym wyposażeniu łazienki dla osób niepełnosprawnych może znaleźć się bezdotykowy dozownik na mydło, podajnik do papieru toaletowego, suszarka do dłoni bądź podajnik na ręczniki do osuszania dłoni.