Umywalka w łazience dla niepełnosprawnych

Potrzeba matką wynalazków

Każdy z nas wie, jak duży problem osobom niepełnosprawnym może sprawiać poruszanie się po zamkniętych przestrzeniach. Duża ilość mebli oraz urządzeń umieszczona na niewielkiej powierzchni znacznie ogranicza swobodę poruszania się, szczególnie, gdy ktoś potrzebuje kul bądź wózka inwalidzkiego. W pomieszczeniach takich jak łazienka, które są odwiedzane przez nas kilka razy dziennie, nad wyraz należy zadbać o komfort ich użytkowania, aby częste korzystanie z nich nie było uciążliwe. Stąd na rynku dostępna jest specjalnie zaprojektowana armatura, którą bezpiecznie mogą użytkować osoby niepełnosprawne. W tym artykule przyjrzymy się umywalkom – niezwykle ważnemu elementowi wyposażenia łazienek, ponieważ mycie zębów oraz rąk to czynności powtarzane kilka razy dziennie.

Kształt umywalki

Ponieważ osoby niepełnosprawne ruchowo mogą mieć problem z korzystaniem z tradycyjnych urządzeń sanitarnych na przykład ze względu na dosięganie do baterii. Rozwiązaniem jest umywalka w łazience dla niepełnosprawnych mająca odmienny kształt od standardowych. Przede wszystkim jest bardziej płaska i szeroka, a co ją wyróżnia najbardziej, to specjalnie wyznaczone miejsce na położenie łokci. Świetnie sprawdzi się więc tym, którzy potrzebują dodatkowego oparcia ze względu na brak możliwości stania o własnych siłach. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim dużym udogodnieniem jest natomiast zastosowanie wgłębienia – wyprofilowania w całej formie, dzięki któremu możliwe jest podjechanie wózkiem bliżej do baterii.

Dodatkowe cechy wyposażenia w łazience

Umywalki w łazienkach dla osób o ograniczonej sprawności mogą dodatkowo być wyposażone w inne elementy ułatwiające codzienne korzystanie z nich, takie jak wyciągana głowica z baterii. Dzięki temu mycie włosów czy płukanie kubka do mycia zębów może być ułatwione. Jeśli chodzi o baterię, warto również wybrać automatyczną z czujnikiem ruchu, której nie będzie trzeba odkręcać. Ponadto, warto wybrać zlew bez podstawy, czyli postumentu, ponieważ uniemożliwia on swobodne przysunięcie się osoby niepełnosprawnej do umywalki.